news

  • These are the MEDIA-supported films scheduled at International Documentary Film Festival Of Amsterdam (IDFA)

    These are the MEDIA-supported films scheduled at International Documentary Film Festival Of Amsterdam (IDFA)

    Competition Programs:

    IDFA Competition for Feature-Length Documentary: The Queen Of Silence, by Agnieszka Zwiefka (Poland andGermany) and Yula’s Dream (Something Better To Come), by Hanna Polak (Poland).

    IDFA Competition for Mid-Length Documentary: The Final Stretch, by Óscar Pérez (Spain).

    IDFA DOC U Competition: Yula’s Dream (Something Better To Come), by Hanna Polak (Poland).

    Non-Competitive Programs:

    Masters: The Salt of the Earth, by Wim Wenders, Juliano Salgado (Germany, France and Brazil) and Putin Is Back, by Jean-Michel Carré (France).

    Best of Fests: Bugarach, by Ventura Durall, Sergi Cameron and Salvador Sunyer (Spain and Germany), Drone, by Tonje H. Schei (Norway), From Caligaro To Hitler, by Rüdiger Suchsland (Germany), Before the last curtain falls, by Thomas Wallner (Germany) and Cain's Children, by Marcell Gero (Hungary and France).

    Panorama: Elephant’s Dream, by Kristof Bilsen (Belgium and United Kingdom), Focus On Infinity, by Joerg Burger (Austria), Mission Rape - A Tool of War, by Annette Mari Olsen and Katia Forbert Petersen (Denmark) and Pepe Mujica – Lessons From The Flowerbed, by Heidi Specogna (Germany).

    Music Documentary: This Lovely Shitty Life, by Doris Dörrie (Germany).

    Special Focus:

    The Female Gaze: Good Things Await, by Phie Ambo (Denmark).

    Framing Reality: The Act Of Killing, by Joshua Oppenheimer (Denmark, Norway and United Kingdom).

    Top 10: Heddy Honigmann: Work In Progress, by José Luís Guerin (Spain).

  • Three MEDIA-supported films have been awarded at Sevilla European Film Festival 2014

    Three MEDIA-supported films have been awarded at Sevilla European Film Festival 2014

    These are the MEDIA-supported films awarded at the 11th edition of SEFF:

    Turist”, by  Ruben Östlund: Golden “Giraldillo” and Best Screenplay Award;

    Mr.Turner”, by Mike Leigh: Best Director Award, Best Actor Award (Timothy Spall) and special mention at the Official Section Asecan Best Film Award.

    The Wonders”, by Alice Rohrwarcher: Special Jury Award and Best Actress Award (Maria Alexandra Lungu).

    Here you can find all the MEDIA-supported films that have been showed in the Sevilla European Film Festival 2014.

  • 12 MEDIA-supported films have been nominated for European Film Awards

    12 MEDIA-supported films have been nominated for European Film Awards

    12 films with MEDIA support have received 21 nominations in these awards.

    Ida, by Pawel Pawlikowski, has been nominated for four categories: European Film, European Director, European Actress (2) (Agata Kulesza and also Agata Trzebuchowska) and European Screenwriter (Rebecca Lenkiewicz).

    Nymphomaniac – Director’s Cut, by Lars Von Trier, has been nominated for three categories: European Film, European Actress (Charlotte Gainsbourg) and European Actor (Stellan Skarsgård).

    Turist, by Ruben Ötslund, has received two nominations: European Film and European Director.

    Two Days, One Night, by Jean-Pierre and Luc Dardenne, has been nominated for two categories: European Actress (Marion Cotillard) and European Screenwriter (Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne).

    Wounded, by Fernando Franco, has received two nominations: European Actress for Marian Álvarez and European Discovery category.

    These are the two MEDIA-supported films that have been nominated for European Comedy category: The Mafia Only Kills In The Summer, by Pierfrancesco Diliberto and Le Week-End, by Roger Michell.

    Mr.Turner, by Mike Leigh, has received one nomination: European Actor for Timothy Spall.

    There is also another MEDIA-supported films nominated for European Discovery category: 10.000 km, by Carlos Marques-Marcet.

    One MEDIA-supported film has been nominated for European Documentary category: Sacro Gra, by Gianfranco Rosi.

    Finally, in European Animated Feature Film category, there are two MEDIA-supported films: Jack and the Cuckoo-Clock Heart, by Stéphane Berla and Mathias Malzieu and Minuscule - Valley of the Lost Ants, by Thomas Szabo and Hélène Giraud.

     

    Three MEDIA-supported films have won four European Film Awards:

    A special seven-member jury convened in Berlinand - based on the EFA Selection list - decided on the technical awards categories. Three MEDIA-supported films have received four awards:

    European Cinematographer – Prix Carlo Di Palma 2014: Łukasz Żal & Ryszard Lenczewski , for Ida, by Pawel Pawlikowski;
    European Production Designer 2014: Claus-Rudolf Amler for The Dark Valley, by Andreas Prochaska;
    European Costume Designer 2014: Natascha Curtius-Noss for The Dark Valley, by Andreas Prochaska;
    European Composer 2014: Mica Levi for Under The Skin, by Jonathan Glazer.

  • 21 MEDIA-supported films at the 11th Seville European Film Festival

    21 MEDIA-supported films at the 11th Seville European Film Festival

    Seven films with MEDIA support will be scheduled at Official Section: A Pigeon Sat On A Branco Reflecting On Existence, by Roy Andersson (Sweden); Aimer, Boire et Chanter, by Alain Resnais (France); Amour Fou, by Jessica Hausner (Austria, Luxemburg and Germany); Bird People, by Pascale Ferran (France); Le Meraviglie, by Alice Rohrwacher (Italy, Switzerland and Germany); Mr.Turner, by Mike Leigh (United Kingdom) and Turist, by Ruben Ötslund (Switzerland).

     

    There will be one MEDIA-supported film at New Waves: Free Range, by Veiko Õunpuu (Estonia).

     

    At Europa Junior, there will be 4 MEDIA-supported films: Antboy, by Ask Hasselbalch (Denmark); Wolfy, The Incredible Secret, by Eric Omond and Grégoire Solotareff (France and Belgium); Le Meraviglie, by Alice Rohrwacher (Italy, Switzerland and Germany) and La belle vie, by Jean Denizot (France).

     

    At the EFA Selection, 5 films with MEDIA support will be scheduled: Class Enemy, by Rok Bicek (Slovenia); Girlhood, by Cécile Sciamma (France); Home From Home – Chronicle Of A Vision, by Edgar Reitz (Germany andFrance); 10.000 KM, by Carlos Marques-Marcet (Spain) and La herida, by Fernando Franco (Spain).

    At Eurimages Section, there will be 4 films with MEDIA supportA Pigeon Sat On A Branco Reflecting On Existence, by Roy Andersson (Sweden); Home From Home – Chronicle Of A Vision, by Edgar Reitz (Germany and France); The Nun, by Guillaume Nicloux (France, Belgium and Germany) and Turist, by Ruben Ötslund (Switzerland).

     

    5 MEDIA-supported films will be scheduled at Focus Europa: Austria: Amour Fou, by Jessica Hausner (Austria, Luxemburg and Germany); La Pivellina, by Tizza Covi and Rainel Frimmel (Italy and Austria); Michael, by Markus Schleinzer (Austria); La Pianiste, by Michael Haneke (Austria and France) and Whore’s Glory, by Michael Glawogger (Austria and Germany).

     

    There will be one film with MEDIA support at Special ScreeningsThe Nun, by Guillaume Nicloux (France, Belgium and Germany).