news

  • 20 MEDIA supported films at the Cannes Film Festival 2019

    20 MEDIA supported films at the Cannes Film Festival 2019

    Official Competition

    Dolor y Gloria by Pedro Almodóvar (Spain). Best performance by an actor (Antonio Banderas)

    The Traitor by Marco Bellocchio (Italy)

    Le Jeune Ahmed by Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne (Belgium). Best Directors Prize

    Little Joe by Jessica Hausner (Austria, UK, Germany). Best performance by an actress (Emily Beecham)

    Sorry we missed you by Ken Loach (UK)

    The whistlers by Corneliu Porumboiu (Romania, France, Germany)

    Un Certain Regard

    The swallows of Kabul by Zabou Breitman & Eléa Gobé Mévellec (France)

    Port Authority by Danielle Lessovitz (France, US)

    La famosa invasione degli orsi in Sicilia by Lorenzo Mattotti (Italy, France)

    Hors competition

    Diego Maradona by Asif Kapadia (UK)

    Cannes Classics Documentaries

    Forman vs Forman by Helena Trestikova (Czech Republic, France)

    La passione di Anna Magnani by Enrico Cerasuolo (Italy, France)

    Directors' Fortnight 

    Huo Zhe Chang Zhe (To love To sing) by Johnny Ma (China, France)

    The orphanage by Shahrbanoo Sadat (Danemark, Afghanistan)

    Tlamess by Ala Eddine Slim (Tunisia, France)

    Semaine de la critique

    Ceniza negra by Sofía Quirós Ubeda (Costa Rica, Argentina, Chile, France)

    Hvítur, Hvítur Dagur (A white, white day) by Hlynur Pálmason (Iceland, Danemark, Sweden)

    Vivarium by Lorcan Finnegan (Ireland, Belgium, Danemark)

    Lucía en el limbo by Valentina Maurel (Belgium, France, Costa Rica)

    Litigante by Franco Lolli (Colombia, France)

  • 16 MEDIA supported films have been selected at D'A - Film Festival Barcelona, that runs from 25th April to 5th May.

    16 MEDIA supported films have been selected at D'A - Film Festival Barcelona, that runs from 25th April to 5th May.

    Opening Gala

    L'homme fidèle, by Louis Garrel (France, 2018)

    Direccions Section

    Alice T., by Radu Muntean (Romania, France, Sweden, 2018)

    Les Estivants, by Valeria Bruni Tedeschi (France, Italy, 2018)

    Continuer, by Joachim Lafosse (Belgium, France, 2018)

    Úr hangja (His Master's Voice), by György Pálfi (Hungary, Canada, 2018)

    Sueño Florianópolis, by Ana Katz (Argentina, Brazil, France, 2018)

    Talents Section:

    Teret (La Carga), by Ognjen Glavonić (Sèrbia, France, Croatia, Iran, Qatar, 2018)

    Die Stropers (The Harvesters), by Etienne Kallos (South Africa, France, Greece, Poland, 2018)

    Luciérnagas, by Bani Khoshnoudi (Mexico, Greece, 2018)

    Talents off Competition:

    Ray & Liz, by Richard Billingham (UK, 2018)

    Nu ma atinge-ma (Touch Me Not), by Adina Pintilie (Romania, Germany, Czech Republic, Bulgaria, France, 2018)

    Retrospective Cristohpe Honoré:

    La belle personne, by Christophe Honoré (France, 2008)

    Les chansons d'amour, by Christophe Honoré (France, 2007)

    Plaire, aimer et courir vite, by Christophe Honoré (France, 2018)

    Special Screenings:

    Coincoin et les Z'inhumains, by Bruno Dumont (France, 2018)

    Section Movistar Plus:

    The Tower, by Mats Grorud (Norway, Sweden, France, 2018)

    See the full program of D’A Film Festival Barcelona at the following link.

  • 6 MEDIA funded films have received 18 nominations to Oscars 2019

    6 MEDIA funded films have received 18 nominations to Oscars 2019

    Five films that have received MEDIA support are nominated to Oscars, these included:

    The Favourite, by Yorgos Lanthimos, 10 nominations:

    Best Picture

    Best Director 

    Leading Actress (for Olivia Colman) WINNER

    Supporting Actress (for Rachel Weisz and Emma Stone)

    Original Screenplay

    Cinematography

    Film Editing

    Production Design

    Costume Design

    Cold War, by Pawel Pawlikowski, 3 nominations:

    Best Director

    Best Foreign Language Film

    Cinematography

    Never Look Away, by Florian Henckel von Donnersmarck, 2 nominations:

    Best Foreign Language Film

    Cinematography

    The Wife, by Björn Runge:

    Leading Actress (for Glenn Close)

    Border, by Ali Abbasi

    Make-Up and Hair

    Of Fathers and Sons, by Talal Derki:

    Best Documentary

  • 17 MEDIA funded films have received 55 nominations to César 2019

    17 MEDIA funded films have received 55 nominations to César 2019

    Le Gran Bain, by Gilles Lellouche, with 10 nominations:

    Best Actress in a Second Role (Leïla Bekhti)
    Best Actress in a Second Role (Virginie Efira)
    Best Actor in a Second Role (Jean-Hugues Anglade)
    Best Actor in a Second Role (Philippe Katerine) - WINNER
    Best Original Script (Gilles Lellouche, Ahmed Hamidi, Julien Lambroschini)
    Best Sound (Cédric Deloche, Gwennolé Le Borgne, Marc Doisne)
    Best Photography (Laurent Tangy)
    Best Edition (Simon Jacquet)
    Best Direction (Gilles Lellouche)
    Best Film Nomination

    Jusqu'à la gardeby Xavier Legrand, with 10 nominations:

    Best Actress (Léa Drucker) - WINNER
    Best Actor (Denis Ménochet)
    Best Revelation Actor (Thomas Gioria)
    Best Original Script (Xavier Legrand) - WINNER
    Best Sound (Julien Sicart, Julien Roig, Vincent Verdoux) - WINNER
    Best Photography (Nathalie Durand)
    Best Edition (Yorgos Lamprinos) - WINNER
    Best Direction (Xavier Legrand)
    Best Opera Prima
    Best Film - WINNER

    En Liberté!, by Pierre Salvadori, with 9 nominations:

    Best Actress (Adèle Haenel)
    Best Actor (Pio Marmaï)
    Best Actress in a Second Role (Audrey Tautou)
    Best Actor in a Second Role (Damien Bonnard)
    Best Original Script (Pierre Salvadori, Benoît Graffin, Benjamin Charbit)
    Best Original Music (Camille Bazbaz)
    Best Edition (Isabelle Devinck)
    Best Direction (Pierre Salvadori)
    Best Film Nomination

    La Douleur, by Emmanuel Finkiel (France, Belgiu, Switzerland, 2017), with 8 nominations:

    Best Actress (Mélanie Thierry)
    Best Adapted Script (Emmanuel Finkiel)
    Best Sound (Antoine-Basile Mercier, David Vranken, Aline Gavroy)
    Best Photography (Alexis Kavyrchine)
    Best Costumes (Anaïs Romand, Sergio Ballo)
    Best Decorations (Pascal Le Guellec)
    Best Direction (Emmanuel Finkiel)
    Best Film

    Un amour impossible, by Catherine Corsini (France, Belgium, 2018), with 4 nominations:

    Best Actress Nomination (Virginie Efira)
    Best Revelation Actress Nomination (Jehnyy Beth)
    Best Adapted Script Nomination (Catherine Corsini, Laurette Polmanss)
    Best Original Music (Grégoire Hetzel)

    Nos Batailles, by Guillaume Senez (Belgium, France, 2018), 2 nominations:

    Best Actor (Romain Duris)
    Best Foreign Film

    Un peuple et son roi, by Pierre Schoeller (France, 2018), 2 nominations:

    Best Costume (Anaïs Romand)
    Best Decoration (Thierry François)

    L'Apparition, by Xavier Giannoli (France, 2018), 1 nomination:

    Best Revelation Actress (Galatea Bellugi)

    L'Homme Fidèle, by Louis Garrel (France, 2018), 1 nomination:

    Best Revelation Actress (Lily-Rose Depp)

    La Prière, by Cédric Kahn (France, Belgium, 2018), 1 nomination:

    Best Revelation Actor (Anthony Bajon)

    Mektoub, My Love: Canto Uno, by Abdellatif Kechiche (France, Italy), 1 nomination:

    Best Revelation Actress (Ophélie Bau)

    Astérix - Le Secret de la potion magique, by Alexandre Astier, Louis Clichy (France, 2018), 1 nomination:

    Best Animation Feature Film

    Dilili à Paris, by Michel Ocelot (France, Denmark, Belgium, 2018), 1 nomination

    Best Animation Feature Film - WINNER

    Girl, by Lukas Dhont (Belgium, Netherlands, 2018), 1 nomination:

    Best Foreign Film

    Hannah, by Andrea Pallaoro (Italy, France, Belgium, US, 2017), 1 nomination:

    Best Foreign Film 

    Cold War, by Pawel Pawlikowski (Poland, UK, France, 2018), 1 nomination:

    Best Foreign Film

    Plaire, aimer et courir vite, by Christophe Honoré (France, 2018), 1 nomination

    Best Second Actor (Denis Podalydès)

    See the full list of nominated films to César 2019. 

  • 24 MEDIA funded films will feature at Berlin Film Festival 2019

    24 MEDIA funded films will feature at Berlin Film Festival 2019

    Competition:

    Elisa y Marcela, by Isabel Coixet (Spain, 2019)

    Gareth Jones / Man Made (Mr. Jones), by Agnieszka Holland (Poland, UK, Ukraine, 2019)

    Gospod postoi, imeto i' e Petrunija (God Exists, Her Name Is Petrunija), by Teona Strugar Mitevska (Macedonia, Belgium, Eslovenia, Croatia, France, 2019). ECUMENICAL JURY PRIZE WINNER, GUILD FILM PRIZE

    The Kindness of Strangers, by Lone Scherfig (Denmark, Canada, Sweden, Germany, France, 2019)

    Ut og stjæle hester (Out Stealing Horses), by Hans Petter Moland (Norwegian, Sweden, Denmark, 2019). Silver Bear for Outstanding Artistic Contribution

    Berlinale Special:

    Lampenfieber (Kids in the Spotlight), by Alice Agneskirchner (Germany, 2019)

    Panorama:

    Flatland, by Jenna Cato Bass (Southafrica, Germany, Luxembourg, 2019)

    Divino Amor (Divine Love), by Gabriel Mascaro (Brazil, Denmark, Norway, Switzerland, Uruguay, France, Chile, 2019)

    Monos, by Alejandro Landes (Netherlands, Germany, Norway, France, Uruguay, Colombia, Argentina, 2019)

    Il Corpo della sposa (Flesh out), by Michela Occhipinti (Italy, France, 2019)

    To thávma tis tháLassas ton Sargassón (The Miracle of the Sargasso Sea), by Syllas Tzoumerkas (Greece, Germany, Netherlands, Sweden, 2019)

    Generation 14Plus:

    Veeran elämät (The Magic Life of V), by Tonislav Hristov (Finland, Denmark, Bulgaria, 2019)

    By the Name of Tania, by Mary Jimenez and Bénédicte Liénard (Belgium, Netherlands, 2019)

    Stupid Young Heart (Hölmö nuori sydän), by Selma Vilhunen (Finland, Netherlands, Sweden, 2018). Crystal Bear for the Best Film of Generation 14Plus

    Generation KPlus:

    Lotte ja kadunud lohed (Lotte and the Lost Dragons), by Janno Poldma, Heiki Ernits (Estonia, Latvia, 2019)

    Mijn bijzonder rare week met Tess (My Extraordinary Summer with Tess), by Steven Wouterlood (Netherlands, Germanya, 2019). Special Mention

    Solan & Ludvig - Månelyst i Flåklypa (Louis & Luca - Mission to the Moon), by Rasmus A Sivertsen (Norway, 2019)

    Homage and Honorary Golden Bear for Charlotte Rampling:

    45 Years, by Andrew Haigh (UK, 2015)

    Hannah, by Andrea Pallaoro (Italy, France, Belgium, US, 2017)

    Sous le sable (Under the sand), by François Ozon (Belgium, France, Italy, Japan, 2001)

    Swimming pool, by François Ozon (France, 2002)

    The Look - Charlotte Rampling (The Look), by Angelina Maccarone (Germany, France, 2011)

    Vers le sud (Heading South), by Laurent Cantet (Canada, France, 2005)

    Culinary Cinema:

    When Tomatoes Met Wagner, by Marianna Economou (Greece, 2019)

  • 6 MEDIA funded films, nominated to the BAFTA Awards 2019

    6 MEDIA funded films, nominated to the BAFTA Awards 2019

    'The Favourite', by Yorgos Lanthimos (Ireland, UK, US, 2018), 12 nominations, 7 awards:

    Best Film
    Outstanding British Film - WINNER
    Best Actress in a Leading Role (Olivia Colman) - WINNER
    Best Direction (Yorgos Lanthimos)
    Best Actress in a Supporting Role (Emma Stone)
    Best Actress in a Supporting Role (Rachel Weisz) - WINNER
    Best Original Screenplay - WINNER
    Best Cinematography (Robbie Ryan)
    Best Editing (Yorgos Mavropsaridis)
    Best Production Design (Fiona Crombie, Alice Felton) - WINNER
    Best Costume Design (Sandy Powell) - WINNER
    Best Make up & Hair (Nadia Stacey) - WINNER

    'Cold War', by Pawel Pawlikowski (Poland, UK, France, 2018), 4 nominations:

    Best Film Not In the English Language Nomination 
    Best Director Nomination (Paweł Pawlikowski)
    Best Original Screenplay Nomination (Janusz Głowacki, Paweł Pawlikowski)
    Best Cinematography Nomination (Łukasz Żal)

    'Beast', by Michael Pearce (UK, 2017), 2 nominations, 1 award:

    Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer (Michael Pearce) - WINNER 
    Outsanding British Film Nomination

    'Dogman', by Matteo Garrone (Italy, France, 2018), Best Film Not in the English Language Nomination;

    'The Wife', by Björn Runge (UK, Denmark, Sweden Switzerland, US, 2017), Best Leading Actress Nomination (Glenn Close);  

    'Ray & Liz', by Richard Billingham (UK, 2018), Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer Nomination (Richard Billingham (Writer/Director), Jacqui Davies (Producer)).